4 Milyar Dolarlık Onecoin Dolandırıcılığı Kurucu Ortağı Suçunu Kabul Etti, 60 Yıl Hapis Cezasıyla Karşı Karşıya

Milyarlarca dolarlık sahte kripto para birimi düzeni OneCoin’in kurucu ortağı Karl Sebastian Greenwood, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından öne sürülen çok sayıda suçlamayı kabul etti ve en fazla 60 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

DOJ 16 Aralık’ta Greenwood’un bir Manhattan federal mahkemesinde elektronik dolandırıcılık, elektronik dolandırıcılık komplosu ve kara para aklama komplosu suçlamalarına karşı suçunu kabul ettiğini ve her suçlamanın maksimum 20 yıl hapis cezasına çarptırılacağını duyurdu.

ABD Savcısı Damian Williams, Greenwood’un “şimdiye kadar işlenmiş en büyük uluslararası dolandırıcılık planlarından birini” yürüttüğünü söyledi ve gerçekte jetonlar “tamamen değersiz” iken OneCoin’i “Bitcoin katili” olarak lanse ettiğini iddia etti.

OneCoin, Greenwood tarafından “Cryptoqueen” Ruja Ignatova ile birlikte kurulan ve aynı isimde bir kripto para birimini pazarlayan bir Bulgar şirketiydi. DOJ tarafından 2014’te kurulmadan önce ikisi arasında alınan e-postalar, çiftin buna “değersiz madeni para” dediğini iddia ediyor.

Greenwood, Haziran 2016’da Londra’daki OneCoin’in “COIN RUSH” etkinliğinde sahnede. Resim: Youtube

Dışarıdan bakıldığında, üyelerin görünüşe göre OneCoin ve daha fazla madencilik yapma yeteneği içeren kripto para paketleri satmak için komisyon kazandığı çok seviyeli bir pazarlama firması olduğunu iddia etti. OneCoin, yalnızca özel Xcoinx borsasında itibari para birimiyle değiştirilebilir.

Gerçekte, bu hem bir piramit hem de bir Ponzi şemasıydı, çünkü yatırımcılar gerçek bir ürün olmadan başkalarını plana dahil edebilirdi ve daha sonra yatırımcılara önceki yatırımcıların parasıyla ödeme yapıldı.

DOJ’a göre Greenwood, sahte kripto firmasının “küresel ana distribütörü” rolünden ayda yaklaşık 21,2 milyon dolar (20 milyon €) kazanıyordu. Paketlere yatırım yapan üç milyon kişiden OneCoin tarafından 4 milyar doların üzerinde dolandırıldığına inanılıyor.

Ignatova, plandaki rolü nedeniyle Haziran ayında Federal Soruşturma Bürosu’nun en çok arananlar listesine girdi. Hala kayıp ve en son Ekim 2017’de Yunanistan’ın Atina kentine seyahat ettiği biliniyordu.

İlişkili: Bir kripto para birimi projesinin Ponzi şeması olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Williams, Greenwood’un savunmasının “açık bir mesaj verdiğini” söyledi.

Greenwood’un 5 Nisan 2023’te Bölge Yargıcı Edgardo Ramos’a mahkûm edilmesi planlanıyor.

Başka yerlerdeki yetkililer, Almanya’da dolandırıcılık ve kara para aklamayla ilgili suçlamalarla karşı karşıya olan üç ortakla birlikte OneCoin ve Ignatova ile ilgili olanları suçladı.

Yorum yapın