2022’de Ses Getiren 10 Kripto Tweet

Kripto alanında bir yıl daha neredeyse geçti. Her zamanki gibi Twitter, çalkantılı yıl boyunca kriptoyla ilgili konuşmaların yuvası oldu. Terra’nın çöküşü ve FTX ile ilgili tüm durumdan Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasına kadar 2022, insanları koltuklarının ucunda tutan bir televizyon dizisi gibi geçti.

Tweet’ler, geçmişten gelen zaman kapsülleri gibi hareket ederek anılar sunar veya belirli tarihsel noktaları belgeler.

İşte 2022’den unutulmaz 10 tweet.

Terra çöküşü

Kripto alanı bu yıl birkaç darbe aldı ve bunların arasında Terra projesinin çöküşü de vardı. Terra, LUNA varlığının yılın başında piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi arasında yer almasıyla 2022’ye kripto endüstrisinde yaygın bir proje olarak başladı.

Ancak Mayıs ayında proje, ilgili stablecoin TerraUSD’nin (UST) ABD dolarına olan çıpasını tamamen kaybetmesiyle körüklendi. Yıl, gösteriyle ilgili birçok tweet içermesine rağmen, proje başlığından aşağıdaki tweet, olaylar dizisinin bir bölümünü belgeliyor.

Twitter’ın yeni Dogecoin odaklı sahibi

Tesla CEO’su Musk, zaman zaman kripto alanıyla uğraştı ve sık sık Dogecoin’e (DOGE) olan ilgisini dile getirdi. Ekim ayında Twitter’ı satın aldı, kendisine CEO adını verdi ve şirkette önemli değişiklikler yapmaya başladı. Kripto borsası Binance, Musk’ın Twitter’ına yatırım yaparak sosyal medya devine 500 milyon dolar yatırdı.

Three Arrows Capital düşüyor

Batan bir diğer önemli şirket de Three Arrows Capital veya 3AC idi. Bir zamanlar milyarlarca dolarlık bir koruma fonu olan 3AC, görünüşe göre kısmen Terra’nın düşüşünden etkilenmiş olarak Temmuz ayında iflas başvurusunda bulundu.

Yıl boyunca, bulaşma, kripto alanında önemli bir faktör olarak başını kaldırdı. Bir şirket olumsuz bir sıçrama yaptığında, dalgalanma etkileri genellikle diğer oyuncular tarafından hissedilirdi.

FTX çöküyor

Kripto alanındaki bir başka büyük oyuncu olan FTX de 2022’de dağıldı. Eski CEO Sam “SBF” Bankman-Fried liderliğindeki kripto borsası, borçlu olduklarını ödemek için yeterli paraya sahip olmadığı bir konuma geldi. .

Çöküşün ardından ayrıntıların ortaya çıkmasıyla – kardeş kuruluş Alameda Research’ün fonları yanlış kullanması gibi – FTX ile ilgili manşetler, şirketin Kasım ayındaki iflas başvurusu ve borsayla ilgili çok sayıda ABD hükümeti duruşması da dahil olmak üzere yılın ikinci bölümüne hakim oldu. SBF, ABD hükümetinin talebi üzerine Aralık ayında Bahamalı yetkililer tarafından gözaltına alınmıştı.

Ethereum Birleşmesi

Ethereum, merakla beklenen bir hisse ispatı blok zincirine geçişini Eylül ayında resmi olarak yaptı ve kriptonun en yaygın blok zincirlerinden birinde çalışma kanıtı konsensüsüne son verdi. Ethereum ortak yaratıcısı Vitalik Buterin, 15 Eylül’de etkinliğin tamamlandığını tweetledi.

Birleşmenin ardından, Ethereum blok zinciri, blok üretimi ile ilgili gelişmeler gösterdi, blok doğrulama için daha az zaman gerektirdi ve her gün üretilen blok sayısında bir artış gördü. Ethereum blok zincirinin bir sonraki büyük yükseltmesi olan Şanghay’ın 2023’te gerçekleşmesi bekleniyor ve Beacon Chain’de stake edilen Ether’in (ETH) kilidini açacak.

Düzenleme

Bu listedeki son beş tweet, büyük olaylara odaklanmıyor, sadece kripto alanıyla ilgili ilgi noktalarına bakıyorlar, tweet formunda kanıtlanıyor. ABD Senatörü Cynthia Lummis’in bu yazısı, bu yıl sektörde giderek daha popüler bir konu olan kripto düzenlemesine ışık tutuyor.

Bitcoin’in fiyat sorunları

Cointelegraph’ın BTC fiyat endeksine göre Bitcoin (BTC), neredeyse 50.000 dolardan 20.000 doların altına düşerek zorlu bir yıl geçirdi. Altın savunucusu Peter Schiff, tarihsel olarak Bitcoin’i ezmiş olsa da, 20 Ocak’ta bir tweet’te bahsettiği fiyatlar geriye dönüp bakıldığında mantıksız görünmüyor. Ancak Bitcoin’in fiyatı daha da düşmeye devam edecek mi yoksa en kötüsü çoktan geride mi kaldı? Cevap muhtemelen 2023’te gelecek.

Kriptonun ana akım ilgisinin bir işareti

Mart ayında, yılın büyük bölümünden önce, Ulusal Futbol Ligi yıldızı Tom Brady, kriptonun ana akım ilgisinin ve büyümesinin bir işareti olan Buterin’e olan hayranlığını tweetledi.

Hala bir Bitcoin savunucusu

MicroStrategy’nin kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Michael Saylor, şirketin MicroStrategy’nin 100.000 BTC’den fazla tutmasına yol açan Bitcoin edinme arayışlarının yüzü olmuştur. Varlık üzerinde yükselişe geçtiğinden beri Saylor, Bitcoin hakkında genellikle olumlu konuştu. Aşağıdaki Aralık tweet’ine göre, 2022 olayları onu kripto para biriminden caydırmadı.

Bir endüstri yerlisinden basit bir tweet

Başlangıcından bu yana, kripto endüstrisi zaman zaman inişli çıkışlı bir hız trenine benziyor. Kripto alanında tanınmış bir figür olan Anthony Pompliano, olumlu bir notla listeyi kapatmak için yılın sonlarında bir pozitiflik ışını tweet attı.

Yorum yapın