2022’De Dikkate Alınacak En İyi 5 Sadakat Etf’si

Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz

Doğrulanmış

sadakatEn çok yatırım fonları ile tanınan ve eski 401(k)’nizi ilk işinizden itibaren yöneten , kısa bir süre önce tekliflerini yeni ETF’lerden oluşan bir seçki ile genişletti.

Mavi çip sepetlerinden volatilite savaşçılarına, küresel temiz enerji fonlarından kadınların güçlendirilmesine kadar, bu ETF’ler tanıdıktan ilericiye kadar uzanır.

Ama hangileri dikkate değer? Ve Fidelity’nin yeni ETF’lerini kalabalık bir pazarda öne çıkaran nedir?

Fidelity’nin (nispeten) yeni ETF’lerine bakalım.

Fidelity ETF’lerini Düşünmeli misiniz?

İlk bakışta, Fidelity’nin ETF’leri bir kalıba uyuyor gibi görünebilir; mavi çipli bir ETF, bir tahvil piyasası ETF’si ve büyük bir finansal hizmetler firmasından gelebilecek diğer birçok olağan şüpheli var.

Ancak bir katmanı daha derine inerseniz, birçok Fidelity ETF’sinin, bilgili yatırımcıların takdir etmeyeceği özelliklere sahip olduğunu göreceksiniz, örneğin:

 • Yüksek gider oranları — Fidelity’nin ETF’lerinin ortalama gider oranı %0,38’dir. ETF ticaretine aşina olan herkes için bu oldukça yüksek görünüyor. Ne de olsa, ETF’ler için sektör ortalaması sadece %0,16 civarında ve Fidelity’nin rakibi Vanguard %0,03 gibi düşük bir ücret alıyor. Fidelity’nin ETF’lerini aktif olarak yönetip yönetmediğini merak etmenize neden oluyor – ve öyleler.
 • Aktif yönetim — Fidelity, ETF’lerinin çoğunu geleneğe meydan okuyarak aktif olarak yönetir. Onlara Fidelity Active ETF’ler diyor ve uygulamalı tarzlarının kârlılığınız için iyi olabileceğini veya olmayabileceğini kabul ediyor. “Aktif ETF’ler bir endeksten daha iyi performans gösterme potansiyeli sunarken,” diye yazıyorlar, “bu ürünler pasif ETF’lere kıyasla bir endeksi daha önemli ölçüde takip edebilir.” Dolayısıyla, ETF’lerin %98’inin pasif olarak yönetildiğini düşünüyorsanız, Fidelity ETF sizin için uygun olmayabilir.
 • şeffaf olmama — Son olarak, Fidelity’nin yeni ETF filosu, varlıklarını günlük yerine yalnızca üç ayda bir açıklıyor. Bu, aktif olarak yönetilen fonlar için alışılmadık bir durum değildir; Fidelity, stratejisini koruduğunu, taklitleri önlediğini ve fonun genel bütünlüğünü koruduğunu iddia ediyor. Net sonuç, teoride, artan yatırımcı güvenidir.

Bir kıyaslama endeksine pasif olarak yatırım yapmak istiyor musunuz? Eğer öyleyse, Fidelity’s’e bakmak isteyeceksiniz. yatırım fonları bunun yerine, çoğu sahip olan %0 gider oranları.

Sadakat ETF’lerÖte yandan, aktif stratejileri tercih eden ve genel piyasadan daha iyi performans gösterme fırsatı (ancak kesinlikle garanti değil) için daha fazla ücret ödemeyi umursamayan yatırımcılara yöneliktir. Kulağa hoş geliyorsa, bugün mevcut olan en popüler Fidelity ETF’lerinden bazılarını burada bulabilirsiniz.

Daha fazlasını okuyun >>> Aktif Olarak Yönetilen ve Pasif Olarak Yönetilen Fonlar

En İyi Sadakat ETF’lerine Genel Bakış

Sadakat ETF’si Kayan yazı İçin en iyisi
Fidelity Blue Chip Değeri ETF’si (FBCV) Yüksek sınır/genel
Sadakat Toplam Tahvil ETF’si (FBND) sabit gelir
Sadakat Düşük Volatilite Faktörü ETF (FDLO) 2023 piyasa dalgalanmasını aşmak
Sadakat Temiz Enerji ETF’si (FRNW) ESG portföyünüzün “E”si
Sadakat Kadın Liderliği ETF (FDWM) ESG portföyünüzdeki “S” ve “G”

1. Fidelity Blue Chip Değer ETF’si (FBCV)

 • Mevcut fiyat: 28.04
 • Gider oranı: %0,59
 • 52 haftalık aralık: 24.97 – 30.37
 • Yönetim altındaki toplam varlıklar: 104.26 Milyon
 • Ömür boyu NAV dönüşü: +13.83
 • Temettü verimi: %3,48
 • holdingler: 77

İlki, Fidelity Blue Chip Value ETF’sidir. Adından da anlaşılacağı gibi, Fidelity’nin şirket içi mavi çip tanımına göre özenle seçtiği büyük bir mavi çip hisse senedi sepeti: güçlü kazançlar, istikrarlı nakit akışı ve Reddit’in ön sayfasına Tweet atan eksantrik bir CEO ayda en az bir kez.

(Belki bu niteliklerden biri isteğe bağlıdır.)

Net sonuç, 77 tanıdık isimden oluşan sağlıklı, uzun vadeli büyüme sağlayan bir ETF oldu: Comcast (CMCSA), JPMorgan Chase (JPM) ve Warren Buffet’in sahibi Berkshire Hathaway (BRK-B), hepsi ilk 10’da yer alarak sürdürülebilir uzun vadeli büyüme için iyi bir temel. Petrol devlerinin ve skandallarla dolu bankaların varlığına bakılırsa, FBCV’nin ESG düşünen yatırımcı için en iyi seçim olmadığını söylemek güvenli.

Performansa gelince, FBCV pandeminin başlarında sağlıklı bir büyüme yaşadı ve sonunda 30 $ işaretinde bir cam tavana ulaştı. Ve görebileceğiniz gibi, Fed Mart ayında faiz oranlarını ilk kez yükselttiğinde performans düzensiz hale geldi ve düşüş eğilimi gösterdi.

Ancak, ısmarlama uzun vadeli büyüme amacı göz önüne alındığında, bu ETF, 2023’teki bir düşüş sırasında güçlü bir alım olabilir.

Daha fazlasını okuyun >>> 2022’de Kullanılacak En İyi Uzun Vadeli Yatırım Stratejileri

2. Fidelity Toplam Tahvil ETF’si (FBND)

 • Mevcut fiyat: 44.08
 • Gider oranı: %0,36
 • 52 haftalık aralık: 43,25 – 53,57
 • Yönetim altındaki toplam varlıklar: 2.2 milyar
 • Ömür boyu NAV dönüşü: +1.41
 • Temettü verimi: %2,82
 • holdingler: 2.038

Rakiplerinin çoğu gibi, Fidelity Total Bond ETF de cari geliri maksimize etmeye, yani hissedarlara ortalamanın üzerinde dağıtımlar sağlamaya çalışır.

Fonun yöneticileri oraya Bloomberg ABD Evrensel Tahvil Endeksi’ni inceleyerek 80/20’lik bir karışımla geliyor: Hazine Bonoları ve yatırım sınıfı şirket tahvilleri gibi %80 sıkıcı ama güvenli şeyler ve %20 daha düşük kaliteli borçlanma senetleri.

“Baharat”, gevşek bir şekilde dayandığı endeksten daha fazla risk devralmalarını istemeden hissedarlar için makul bir temettü getirisi (ve daha yüksek cari gelir) ödünç vermeye yardımcı olur.

Baş rakibi Vanguard Total Bond Market ETF (BND) ile karşılaştırıldığında, FBND %80 daha az varlığa (~2k – ~10k) ve çok daha yüksek bir harcama oranına (%0,36’ya karşı %0,03) sahiptir. Ancak, daha geniş küresel pazar yerine Hazine destekli varlıklara ve yerel şirket tahvillerine daha fazla güvenirseniz, FBND daha iyi bir seçim olabilir.

3. Sadakat Düşük Volatilite Faktörü ETF (FDLO)

 • Mevcut fiyat: 44.92
 • Gider oranı: %0,29
 • 52 haftalık aralık: 41,37 – 52,72
 • Yönetim altındaki toplam varlıklar: 400.8 Milyon
 • Ömür boyu NAV dönüşü: +10.65
 • Temettü verimi: %1.30
 • holdingler: 129

Fidelity Düşük Oynaklık Faktörü ETF’si, genellikle daha geniş pazardan daha düşük fiyat dalgalanmaları sergileyen hisse senetlerini izleyen Fidelity ABD Düşük Oynaklık Faktörü Endeksi’nin performansını taklit etmeye çalışır.

Diğer bir deyişle FDLO, Fidelity’nin kendi Buick Riviera’sıdır. Size Ferrari düzeyinde performans vermeyecek, ancak en azından büyük pazarın birçok çukurunun üzerinden sorunsuz bir şekilde geçeceksiniz. Ve 2023’te gerçek bir ay manzarası gibi görünen yol ile, yumuşak bir süspansiyon yüzünü soyan bir V8’den daha önemli olabilir.

En iyi 10 varlık, özellikle mavi çipli, kaya gibi performans ve nakit akışına sahip mavi çipleri içerir. Microsoft (MSFT) tek başına tüm ETF’nin yaklaşık %6’sını oluştururken, Google namı diğer Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), UnitedHealth Group (UNH) ve Johnson & Johnson (JNJ) topluca ilk beşi veya yaklaşık olarak ilk beşi oluşturuyor %17

Dow Jones için %30 ve Bitcoin için %60’a kıyasla bu yıl “yalnızca” ~%10 düşmüş olması, ETF’nin tasarımının bir kanıtıdır. Tahvil piyasasının bir zamanlar olduğu gibi enflasyondan korunma aracı olmadığı düşünüldüğünde, muhafazakar yatırımcılar FDLO’yu genel piyasa düzelene kadar biraz nakit park etmek için nispeten güvenli bir yer olarak görebilirler.

4. Sadakat Temiz Enerji ETF’si (FRNW)

 • Mevcut fiyat: 20.82
 • Gider oranı: %0,39
 • 52 haftalık aralık: 18.62 – 29.51
 • Yönetim altındaki toplam varlıklar: 5.0M
 • Ömür boyu NAV dönüşü: -15.80
 • Temettü verimi: Yok
 • Holding: 62

Fidelity Clean Energy ETF, iklim değişikliğine karşı iyi bir mücadele için mücadele eden 62 yerli ve yabancı teknoloji şirketinden oluşan büyük bir sepet. Varlıkların en az %80’i tamamen güneş, rüzgar, hidrojen ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanan Fidelity Temiz Enerji Endeksi’nden geliyor.

Bazı rakip fonların aksine, Fidelity Clean Energy ETF, “Gezegeni Kurtarın” tişörtü giyen başka bir ince örtülü mavi çipli ETF değildir. Diğer ESG fonları benzer bir kalıbı takip etme eğilimindeyken (Tesla, Microsoft, vb.) FRNW’nin en büyük varlıkları, muhtemelen adını hiç duymadığınız şirketlerdir.

Kaliforniya merkezli yeşil enerji devi Enphase Energy, Inc. (ENPH) %4,45 ile 1. sırayı alırken, Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketleri Ørsted (DNNGY) ve Vestas Wind Systems (VWDRY) sonraki ikisini oluşturuyor. Ve karışımda Çinli şirketleri görmeye başladığınızda, bunun ABD iç piyasasına fazla takıntılı olmayan ender yeşil enerji ETF’si olduğu ortaya çıkıyor.

Fon, performans açısından, 8 Ekim 2021’deki kuruluş tarihinden bu yana pek hareket etmedi. Piyasanın geri kalanı gibi, birkaç puan düştü, ancak hızla büyüyen bir sektördeki çeşitli küresel varlıkları, yüksek karlara yol açabilir. uzun vadeli

5. Fidelity Kadın Liderliği ETF’si (FDWM)

 • Mevcut fiyat: 12,42 dolar
 • Gider oranı: %0,59
 • 52 haftalık aralık: 15.30 – 21.75
 • Yönetim altındaki toplam varlıklar: 2.3 milyon
 • Ömür boyu NAV dönüşü: -18.32
 • Temettü verimi: %0,73
 • holdingler: 95

Her tanınmış finansal hizmetler firmasının konuşmaya değer bir tür alternatif, yaratıcı ve/veya ilerici ETF bulması gerektiğine kesinlikle inanıyorum. Bu ETF’ler yalnızca olumlu PR oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda bahçe çeşidi orta ölçekli ETF’nizin yapmayacağı şekilde pazarın köşelerine ve ESG girişimlerine dikkat çeker.

Durum, tSadakat Kadın Liderliği ETF’si, işyerinde kadınların gelişimine ve liderliğine öncelik veren ve bunları ilerleten yüksek performanslı küresel şirketleri yakalar. Fidelity’nin prospektüsüne göre, fona hak kazanmak için yüksek performanslı bir şirketin şunları yapması gerekir:

 • Üst yönetim ekibinin bir üyesi olarak bir kadını dahil edin;
 • Kadınların tüm direktörlerin en az üçte birini temsil ettiği bir kurul tarafından yönetilmek; veya
 • Fidelity’ye göre, kadınları cezbetmek, elde tutmak ve terfi ettirmek için tasarlanmış politikalar benimsediler.

İlk 10 holding içindeki tanıdık şirketler arasında Microsoft (MSFT), Apple (AAPL), Cigna (CI), Progressive (PGR) ve Accenture (ACN) yer alıyor. Bumble (BMBL) ve General Motors (GM) gibi kadınların liderliğindeki düzinelerce şirket daha da aşağıda görünüyor.

Performans açısından, Fidelity’nin sosyal açıdan bilinçli yeni ETF’sinin kendini kanıtlama şansı pek olmadı. Pandemi ortasındaki bir mini durgunluk kazanında başlayan FDWM, o zamandan beri düşüş eğilimi gösteriyor. Ancak piyasa bir bütün olarak uçurumdan aşağı kayarken fon yöneticilerinin seçim felsefesini suçlamak zor.

Bunun yerine, önümüzdeki 12 ayın merceğinden uzaklaşıp daha büyük resmi görmek en iyisidir; Kısa vadeli performanstan bağımsız olarak, Fidelity Kadın Liderliği ETF’si, ESG portföyünüze daha fazla S ödünç vermenin mükemmel bir yolunu temsil eder.

Götürmek

Düşük ücretlere, pasif yönetime ve yüksek şeffaflığa değer veren biri olarak, kişisel olarak Fidelity’nin ETF seçiminin eksik olduğunu düşünüyorum. Ancak, aktif yönetimin hayranıysanız, Fidelity’nin portföyünüz için dikkate almaya değer olabilecek birkaç benzersiz ETF’si vardır.

ETF’ler hakkında daha fazla bilgi edinin:

Yorum yapın