2 Milyon Yüklemeli Kötü Amaçlı Yazılım Uygulamaları Android Kullanıcıları İçin Risk Oluşturuyor: Nedenini Bulun

2 milyondan fazla kişi, Play Store’da görünmek için Google’ın güvenlik kontrollerini atlayan kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı uygulamaları yüklemeleri için kandırıldı. Uygulamalar, cihazınızın performansını düşürme ve hatta kendi risklerini taşıyan istenmeyen reklamları gönderme potansiyeline sahiptir.

Kötü amaçlı yazılım yüklü bu uygulamaların ayrıntıları, bir virüsten koruma aracı olan Dr Web tarafından raporunda paylaşıldı. Rapor, bu uygulamaların yardımcı araçlar ve sistem optimize ediciler kisvesi altında çalıştığını söylüyor. Ama aslında ters yönde çalışarak cihazın kullanıcı deneyimini mahvediyorlar.

Uygulamalar, 2 milyondan fazla uygulama tarafından yüklendi ve bu, küçük bir başarı değil ve Google’ın uygulamaları indirme için Play Store’da listelenmeden önce onaylama konusundaki görünür güvenlik standartları hakkında endişelere yol açıyor.

TubeBox gibi uygulamalar 1 milyon kez indirildi ve Dr Web’in raporu bu uygulamayı şüpheliler listesine koyuyor. Bu uygulama, kullanıcıları video izledikleri için ödüllendireceğini söylüyor, ancak ödül asla gelmiyor. Bunun yerine, ödülün sonunda verileceğini düşünerek uygulamada daha uzun süre kalmaya zorlanıyorsunuz.

Ekim ayında Play Store’da tespit edilen diğer uygulamalardan bazıları şunlardı:

– Bluetooth cihazı otomatik bağlantısı – 1.000.000 indirme

– Bluetooth & Wi-Fi & USB sürücüsü – 100.000 indirme

– Hızlı Temizleyici ve Soğutma Ustası – 50.000 indirme

Bunlara ek olarak Dr Web, doğrudan Rus bankaları ve yatırım gruplarıyla bağlantılı sahte kredi uygulamaları konusunda da uyarıldı. Uygulamalar, kullanıcıları, kişisel bilgilerinizi sizin izninizle ama bilmeden çalmak için düzenlenmiş bir kimlik avı hilesinden başka bir şey olmayan bir mikro siteye yönlendirdi.

Kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı, günümüzün en büyük saldırı biçimlerinden ikisi. Uygulamalar, tüm erişimi sağladığınız sürece cihazınıza kolayca sızabilir. Bu nedenle, Play Store gibi güvenli bir kaynaktan bile indirmeden önce uygulamayı, geliştiricisini ve hatta incelemeleri iki kez kontrol etmeniz zorunludur. Dr Web, Play Store’dan kaldırılan bu uygulamalar hakkında Google’ı uyardı.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın